• Próby Złota

Jest wielce prawdopodobne, że wielu z Was zetknęło się z terminem „próba złota” lub złoto 24, 18, 14 i 8-karatowe. Próba złota to nic innego jak oznaczenie procentowej zawartości czystego złota w stopie. Jeden karat natomiast to 1/24 zawartości wagowej czystego złota w stopie.

Więc jaka jest różnica między próbą 585 a 333?

 

Oto krótkie opisy popularnych prób złota:

 

Próba 999.9 (czyste złoto) – złoto 24-karatowe

Jest najwyższą próbą złota – wyższa już nie istnieje. To najczystsza forma i zawiera 99,9% złota. Złoto tej próby jest naturalnie żółte i bardzo cenne, ale też bardzo miękkie i plastyczne. Nie jest więc zwykle używane do produkcji biżuterii. Najczęściej spotykane w sztabkach złota lub monetach.

 

Próba 750 – 18-karatowe złoto

Zawiera 75% złota, a reszta składa się z innych, bardziej wytrzymałych stopów metali używanych, aby uzyskać kolor i wytrzymałość. Białe metale dodawane są do tworzenia białego złota podczas, gdy miedzi dodaje się do tworzenia czerwonego złota. 18-karatowe żółte złoto jest cenione za jego blask i ma znacznie cieplejszy odcień niż próba 585 i 333  - ale jego wysoka zawartość złota wyznacza też wyższą cenę.

 

 

Próba 585 – 14-karatowe złoto

Ma 58,5% czystego złota i ma odcień ciepło żółty. Jest bardziej przystępne cenowo niż złoto próby 750, co czyni je bardzo popularnym. Tak samo jak w próbie 750 używane są domieszki różnych metali dla uzyskania koloru. Złoto próby 585 jest też idealnym kompromisem pomiędzy ceną, trwałością i szlachetnością próby.

 

 

Próba 333 – złoto 8-karatowe

Posiada 33,3% czystego złota. Jest to najbardziej przystępne cenowo próba złota.  Jej większy procent innych metali sprawia, że ​​jest mocniejsze i trwalsze i szczególnie nadaje się do tworzenia biżuterii. Nowoczesne ligury natomiast sprawiają, że nie różni się ono wizualnie od złota próby 585.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny