O próbach złota

Jest wielce prawdopodobne, że wielu z Was zetknęło się z terminem „próba złota” lub złoto 24, 18, 14 i 8-karatowe. Próba złota to nic innego jak oznaczenie procentowej zawartości czystego złota w stopie. Jeden karat natomiast to 1/24 zawartości wagowej czystego złota w stopie.

Więc jaka jest różnica między próbą 585 a 333?

 

Oto krótkie opisy popularnych prób złota:

 

Próba 999.9 (czyste złoto) – złoto 24-karatowe

Jest najwyższą próbą złota – wyższa już nie istnieje. To najczystsza forma i zawiera 99,9% złota. Złoto tej próby jest naturalnie żółte i bardzo cenne, ale też bardzo miękkie i plastyczne. Nie jest więc zwykle używane do produkcji biżuterii. Najczęściej spotykane w sztabkach złota lub monetach.

 

Próba 750 – 18-karatowe złoto

Zawiera 75% złota, a reszta składa się z innych, bardziej wytrzymałych stopów metali używanych, aby uzyskać kolor i wytrzymałość. Białe metale dodawane są do tworzenia białego złota podczas, gdy miedzi dodaje się do tworzenia czerwonego złota. 18-karatowe żółte złoto jest cenione za jego blask i ma znacznie cieplejszy odcień niż próba 585 i 333  - ale jego wysoka zawartość złota wyznacza też wyższą cenę.

Zobacz ofertę obrączek próby 750

 

Próba 585 – 14-karatowe złoto

Ma 58,5% czystego złota i ma odcień ciepło żółty. Jest bardziej przystępne cenowo niż złoto próby 750, co czyni je bardzo popularnym. Tak samo jak w próbie 750 używane są domieszki różnych metali dla uzyskania koloru. Złoto próby 585 jest też idealnym kompromisem pomiędzy ceną, trwałością i szlachetnością próby.

Zobacz ofertę obrączek próby 585

 

Próba 333 – złoto 8-karatowe

Posiada 33,3% czystego złota. Jest to najbardziej przystępne cenowo próba złota.  Jej większy procent innych metali sprawia, że ​​jest mocniejsze i trwalsze i szczególnie nadaje się do tworzenia biżuterii. Nowoczesne ligury natomiast sprawiają, że nie różni się ono wizualnie od złota próby 585.

Zobacz ofertę obrączek próby 333

Promocje

Producenci

Sklep internetowy na oprogramowaniu Sky-Shop.pl SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie